Bezpieczeństwo transakcji gotówkowych

Każda transakcja gotówkowa jest obarczona ryzykiem kradzieży lub napadu. Już samo uświadomienie sobie tego faktu pomoże Państwu w uniknięciu wielu przykrych niespodzianek. Poniżej klika porad jak nie stać się ofiarą złodziei:


Unikaj tłoku

Tłoczne miejsca są ulubione przez kieszonkowców. Wykorzystują tłok i niechcący wpadając na Ciebie szybkim ruchem opróżniają Twoje kieszenie. Trzeba być w takich miejscach czujnym, nie trzymać cennych rzeczy w zewnętrznych kieszeniach plecaka czy kieszeniach spodni. Złodzieje używają długich peset oraz skalpeli.

Nie zostawiaj rzeczy bez opieki

Staraj się mieć zawsze kontakt ze swoim plecakiem czy torbą (np. przekładając nogę przez pasek od plecaka) i nigdy nie zostawiaj ich samych nawet na sekundę. Złodziejepotrafią odciągnąć Twój plecak bardzo szybko a potem np. przerzucić go przez płot do wspólnika i zanim się zorientujesz po Twoim dobytku nie ma śladu.

[divider]

Nie trzymaj pieniędzy w kieszeniach plecaka

Przecinanie plecaka skalpelem pozwala dostać się szybko do kieszeni, ale już trudniej złodziejowi  wyjąć coś co jest umieszczone blisko pleców

Unikaj pustych uliczek

Szczególnie wieczorem – są to idealne miejsca do napadów.

Rozdzielaj gotówkę

Nigdy nie trzymaj całej gotówki w jednym miejscu. Najlepiej wymienione pieniądze trzymać w kilku miejscach – np. część w portfelu, część na plecach plecaka a część w skrytce w pasku. Polecamy korzystanie z sejfów w hotelach.

Fałszywy portfel

Czasem jednak złodziej nie uwierzy, że te 20$ to wszystko co mamy i połakomi się na więcej. Dlatego na taką ewentualność mam zawsze w kieszeni drugi, fałszywy portfel z jakimś starym dokumentem, nieaktualną kartą i plikiem starych polskich pieniędzy. Strata niewielka a rabuś dostając taki portfel raczej da nam spokój.

Unikaj torebek na szyje i nerek

Z daleka rzucają się w oczy i sugerują, że to właśnie w nich są Twoje pieniądze.

Skrytka w pasku od spodni

Bardzo dobrym pomysłem na schowanie awaryjnej gotówki jest specjalny pasek ze skrytką. Nie jest on najwygodniejszy do częstego korzystania w sklepie ale do transportu jest idealny.

Hotelowy depozyt

Jeśli korzystamy z hoteli to dobrym pomysłem jest chowanie najcenniejszych rzeczy w hotelowym sejfie zamiast zabieranie ich ze sobą na miasto czy zostawianie ich w pokoju hotelowym. 

Nie eksponuj drogich rzeczy


Złodziej też musi "targetować", więc wybiera osoby wyglądające bogato. Nie musisz z tego powodu cały czas wyglądać jak "szara myszka", ale jeśli planujesz większą transakcję to chociażby na ten moment nie przyciągaj uwagi.

Nie wyciągaj grubych plików pieniędzy

Kiedy płacisz w sklepie czy na bazarze nie wyciągaj z portfela grubych plików banknotów bo kieszonkowcy od razy Cię wypatrzą i zapamiętają, gdzie je schowałeś. Częstym błędem jest też przeliczanie pieniędzy po wyjściu z kantoru czy z banku. Nie rób tego. Pieniądze przelicz u nas w kantorze i schowaj je przed wyjściem z lokalu

W samochodzie nie zostawiaj niczego cennego na widoku

Dla złodzieja plecak czy torba z laptopem leżące na fotelu jest zaproszeniem do wybicia szyby.

Nie trzymaj portfela w tylnej kieszeni spodni

Jest to najłatwiejszy cel dla kieszonkowca.

Nie wieszaj kurtki na oparciu krzesła

W restauracjach złodzieje bardzo często siadają do Ciebie plecami i niezauważeni opróżniają kieszenie kurtki.

Uważaj na fałszywych policjantów

Niestety zdarzają się fałszywi policjanci w cywilu, którzy karzą Ci pokazać dokumenty i podczas przeszukania pozbawią Cię kosztowności. Jest to metoda rozpowszechniona w krajach wschodnio-azjatyckich i w Ameryce południowej. W naszym kraju spotykana raczej rzadko.

Złodzieja też można oszukać

Złodzieje muszą zlokalizować miejsce gdzie trzymasz pieniądze. Wyeksponowana saszetka lub torebka na szyi wypchana mało cennymi przedmiotami może wprowadzić ich w błąd