Rozpoznawanie autentyczności dolarów amerykańskich - tzw. "dolary kolorowe"

• Dolary "Kolorowe” istnieją w nominałach od 5 do 100. Pierwsza data emisji: 2004 rok wtedy pojawiły się 20 USD. Kolejne daty emisji dla różnych nominałów to: 2004A, 2006, 2009, 2009 A, 2013, 2017.

• Rozpoznawanie autentyczności USD „KOLOROWE” - 

1. Oceniasz banknot w „pierwszym wrażeniu” - pod palcami: papier oraz jakość - wyczuwalność farby w druku; wzrokiem: rozdzielczość linii: w oczach, włosach, ubraniu głowy itp. zwracasz uwagę na kolor, nasycenie farby i kontrast. 

2. Oceniasz zabezpieczenia: pod kątem farbę zmienną optycznie (kolor miedziany na zielony) na nominale w prawym dolnym rogu, na 100 USD dodatkowo: drugą farbę zmienną - dzwon w kałamarzu oraz trójwymiarowy pasek „motion”; pod światło znak wodny, nitkę zabezpieczającą i strukturę papieru: w tzw. „sitko”; pod lupą: mikrodruki w zależności od nominału - na kołnierzu, w lewym dolnym rogu w nominale, na bocznych marginesach, pod portretem.

• UWAGA: Autentyczne znaki wodne mogą się między sobą różnić kształtem, a nawet wyrazem twarzy. To oznacza że sprawdzamy ich jakość a nie np. wyraz twarzy.

publikacja na podstawie materiałów Radosława Ciszka